imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner4 imagebaner4 imagebaner4
 
درباره شوره سر

شوره سر

شوره سر یا سبوره pitiriasiscapitis  با پوسته ریزی پوست سر مشخص می شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی و دلمه می باشد . شوره سر در اثر جدا شدن سلول های خارجی پوست سر به وجود می آید و باید نسبت به درمان این عارضه اقدام کرد.

علل شوره سر

شوره سر به دلایل مختلفی از قبیل تغذیه نادرست ، هیجان و نگرانی و استرس ، هوای گرم و مرطوب ، یا سرد و خشک ، پوست چرب ، تعریق زیاد، عدم تعادل هورمونها بخصوص آندروژنها ، مصرف بی رویه مواد آرایشی مو و عدم رعایت نظافت مو(شامپو نزدن مرتب ، عدم شستشوی کافی سر متعاقب استفاده از شامپو و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر ) ظاهر می شود .

بیماریهای پوستی

بیماریهای پوستی دیگر همراه شوره علت شوره سر، التهاب پوست سر است و بیماریهایی همچون اگزما پوسته ریزی شدیدی در پوست سر بوجود می آورند و گاهی بیماریهای عفونی مثل زرد زخم و شپش سر یا پدیکولوز به صورت پوسته در سر ظاهر می شوند . سایر اختلالات پوستی از جمله درماتیت سبوروئیک و درماتیت آتوپیک ، دندروف (زمان بلوغ)، روزاسه ،آکنه،پسوریازیس، چاقی ،بیماری پارکینسون ، استفاده از لوسین های خشک کننده حاوی الکل و بیماری ایدز از بیماریهایی هستند که باعث شوره شدید سر می شوند.

درمان ساده و غیر دارویی

درمان ساده و غیر دارویی برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می شود که جریان خون سریعتر شود و سلول ها تغذیه شوند . هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویی ، موهای خود را از جهات مختلف برس بزنید ،به طوری که در حدود صد بار برس روی سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جریان بیندازد. شانه کردن مرتب موها بویژه در هوای آزاد و تمیز کمک بسیاری در درمان شوره سر دارد . زیرا این کار موجب افزایش جریان خون و سلولهای بافت پوست سر می شود . روزانه یک بار سر خود را به خوبی شامپو کنید . طریقه شستن سر با شامپو اهمیت بیشتری از نوع شامپو دارد . هنگام شامپو کردن ،پوسته ها را با ناخن هایتان سست کنید و سرتان را حداقل 5 دقیقه مالش دهید . برای تمیز کردن موها ،از شامپوی متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید . می توانید به این شامپو بر حسب نوع موها مقداری مواد تقویت کننده گیاهی یا حیوانی بیفزایید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی به گفته بعضی متخصصین علل اصلی شوره سر بر اثر بد غذایی است . درصورتی که شوره سر در اثر بد غذایی باشد رژیم غذایی مناسب برای آن توصیه می شود . پرهیز از خوردن چربی های حیوانی ،پرهیز از زیاده دوی در مصرف شیرینی ها ، شکلات،آجیل ، غذاهای سرخ شده و پر ادویه سلامت را به موها باز می گرداند. برای کسانی که با مشکل شوره سر رو به رو هستند ، خوردن سبزیها و میوه ها . مواد پروتئین دار به مقدار فراوان تجویز می شود . غذاهایی که ویتامین های B،E،A و پروتئین به حد کافی دارند ، از شوره سر جلوگیری می کنند.

درمان سنتی

درمان شوره به روش سنتی بهترین درمان طبیعی برای شوره سر آب سیب است . برای معالجه موهایتان را با آب سیب ماساژ دهید . اسیدهای طبیعی موجود در این میوه سلولهای مرده را از سر جدا می کند . پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشویید . سرکه سیب همراه با آب گرم نیز می تواند به عنوان ضد شوره و ضد چربی عمل کند.

درمان به روش دارویی

درمان شوره به روش دارویی برای رفع شوره مختصر سر می توانید از شامپوهای طبی ضد شوره از جمله سلنیوم سولفید ،کتوکونازول، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی تار و شامپوهای آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون های نرم کننده پوست استفاده کنید . در موارد شدیدتر ، امکان دارد شامپوهای حاوی قطران یا کرم پوست سر حاوی کورتیزون تجویز شود. برای مالیدن دارو روی پوست سر، موها را در قسمت کوچکی از سر هم باز کنید و پماد یا لوسیون را به خوبی روی پوست سر بمالید. این کار را در سایر نقاط مورد نظر تکرار کنید . در شوره شدید سر (با پوسته ریزی و دلمه)پماد 5 درصد اسید سالیسیلیک مفید است.


1

مستقیم با مدیریت : 09123259519
         
Google
    
تماس با ما | ارتباط آنلاین | خدمات | دوره های آموزشی | گالری تصاویر | صفحه اصلی
Copyright 2015© www.karajmo.com All Rights Reserved. / www.parssystem.com طراحی و میزبانی توسط مرکز فناوری اطلاعات و داده های پارس سیستم